Urlop wypoczynkowy a opieka nad salonem

Jak wielu z nas musi pilnować spraw swojej lub czyjejś firmy? Wiemy, że nie jest to łatwa praca czuwać nad wszystkim. A co dopiero zrobić, gdy zbliża się nasz urlop? Mamy komu powierzyć obowiązki? Na rozwiązanie problemu propozycji jest przynajmniej kilka, ale to już w dalszej części artykułu.

Kiedy zaplanować urlop

Do decyzji, kiedy zaplanować urlop, dochodzą kwestie, kiedy chcemy jechać wypocząć, kiedy możemy opuścić swój salon czy gabinet i czy mamy kogoś na zastępstwo. Najlepiej byłoby wyjechać wtedy, kiedy jest najmniejszy ruch w naszym salonie fryzjerskim czy gabinecie kosmetycznym. Wiadomo jednak, że każdy chciałby iść na urlop w okresie lata. Na pewno nie powinniśmy planować urlopu w okresie kiedy mamy wzmożony popyt na nasze usługi np. Sylwester, Pierwsza Komunia. W salonach mamy wtedy obłożenie i wtedy im więcej pracowników, tym więcej możemy obsłużyć klientów.

No, ale cóż poradzić, gdy mamy świetną okazję wyjazdu, a tu salon czy gabinet tętni klientami i mnóstwo pracy, a nie mamy zaufanego pracownika? Nie jest łatwo. Na zamknięcie salonu nie możemy sobie pozwolić. Jednak, gdy wiemy, że nasi pracownicy mogliby narobić więcej szkód niż dochodu, to lepiej zamknąć salon. Chociaż to ostateczne zachowanie i nikt go nie poleca, bo kto może sobie pozwolić na tydzień czy dwa zamknąć biznes.

Zaplanuj wszystko przed wyjazdem

Przed naszym urlopem możemy większość zaplanować. Najlepszych klientów umówić na inne terminy. Powinniśmy też zadbać o wyposażenie i kosmetyki. Podczas naszej nieobecności nie powinno zabraknąć rzeczy niezbędnych do wykonywania usługi w gabinecie czy salonie. Lepiej żebyśmy sami o to zadbali.

Wybierzmy pracownika, z którym w razie potrzeby będziemy mogli się kontaktować. Nie będzie zapewne takiej potrzeby, ale warto mieć jedną osobę, która stanie się decyzyjna i będzie miała z nami kontakt.

Inne sposoby na podgląd pracy w salonie

Nie będziemy tu mówić o kamerach, a o innym, łatwiejszym w rozwiązaniu, sposobie – programie online. Wiele firm korzysta z programów do obsługi klienta dostępnych online. Program OneIN jest programem do salonu fryzjerskiego, gabinetu kosmetycznego, spa i innych. Dzięki takim programom możemy w każdym miejscu i czasie zalogować się do naszego konta i podejrzeć jakie w danym dniu zamówienia są wykonywane, jaki jest utarg itd. Rodzi to pewne rozwiązanie problemu niemożności bycia na miejscu i podglądania swojego salonu. Programy online pozwalają na szybkie podejrzenie, co dzieje się w salonie, wystarczy tylko Internet i jakiekolwiek urządzenie typu laptop, tablet czy smartfon.

Jeszcze ostatnim sposobem na pilnowanie naszego salonu fryzjerskiego czy gabinetu kosmetycznego, jest zlecenie tego swojej bliskiej osobie. Jedyna kwestia czy będzie ona miała czas nam pomóc.

Te pomysły zostawiamy naszych czytelnikom do przeanalizowania.