Sposoby na oparzenia słoneczne

Lato i wraz z nim słońce. Klimat coraz bardziej się ociepla, a słońce coraz mocniej przygrzewa. W artykule poruszymy temat jak radzić sobie z poparzeniami słonecznymi i nie tylko, a w kolejnym artykule jak chronić się przed słońcem i uniknąć poparzeń.

Domowe sposoby na oparzenia

Co zrobić, gdy się poparzyliśmy? Kilka rad jak postępować po oparzeniach.

1. Szybka reakcja.
Nie ważne czy to poparzenie słoneczne czy inne, po zauważeniu oparzenia należy szybko zareagować. Im szybciej podejmiemy działanie, tym mniejsze skutki wywoła oparzenie.

2. Długie schładzanie ciała.
Jeżeli poparzyliśmy się nagle, to natychmiastowe schłodzenie poparzonej części ciała, letnią wodą, daje ulgę. Im dłużej będziemy tak schładzać skórę, tym lepiej. Dzięki temu możemy zmniejszyć skutki oparzenia. Niestety przy niektórych rodzajach oparzenia należy udać się do lekarza.

3. Domowe preparaty.
Jest mnóstwo środków na oparzenia, które posiadamy w domu, a mogą one złagodzić skutki oparzenia czy to słonecznego, czy innego. Na pewno pomocny będzie: napar z rumianku, bzu, aloesu czy nagietka, którym można kilka razy dziennie okładać oparzoną skórę. Jeżeli nie mamy nic przy sobie, to przydatne mogą okazać się też ziemniaki, miód, mleko lub pasta do zębów. Bardzo często wymieniane też są: dziurawiec pospolity, lawenda czy ogórek. Na pewno któryś ze składników posiadamy w naszej kuchni.

4. Od wewnątrz.
W procesie gojenia przyda nam się witamina C, która wzmacnia organizm. Przyjmowanie witamin A, E i C przyspiesza gojenie ran i chroni organizm przed infekcjami.

Jakie środki kupić na oparzenia

Po pierwszej pomocy, warto zaopatrzyć się w jakiś dobry środek na oparzenia. Na rynku dostępne są maści, żele, płyny, pianki, a nawet leki. Najlepiej udać się do apteki i poradzić się farmaceuty. Ze względu na rodzaj oparzenia, dobierzecie odpowiedni środek.

Poparzenia – kiedy udać się do lekarza

Oparzenia mają swój stopień. Jeżeli jest to lekkie oparzenie, to możemy poradzić sobie z nim sami. Możemy również udać się do apteki w celu zakupu środka na oparzenia. Oparzenia trzeciego i czwartego stopnia wymagają już porady lekarza.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Pamiętajmy, że lepiej chronić się przed oparzeniami. Jeżeli wykonujemy czynności niebezpieczne, to starajmy się posiadać odpowiednią odzież lub chociażby zabezpieczyć się na tyle, ile to możliwe. Jeżeli przebywamy na słońcu, korzystajmy z odpowiednich do naszej cery filtrów. Warto udać się do gabinetu kosmetycznego w celu dobrania kremu lub zakupić krem z wysokim filtrem.

Przeczytaj również:
Jak chronić się przed słońcem
Rodzaje oparzeń