Sposób na nadmierne pocenie się

Wraz ze wzrostem temperatury na dworze nasz organizm wydziela więcej potu. Jednak problem z nadmierną potliwością objawia się nie tylko latem. Plamy na ubraniach, czy nieprzyjemny zapach powodują uczucie dyskomfortu. Mamy dla was kilka rad jak ograniczyć pocenie. Od tych domowych sposobów na pocenie, po specjalistyczne zabiegi.

Domowe sposoby na pocenie

Domowe sposoby na pocenie pozwolą wam zaoszczędzić trochę pieniędzy, lecz wymagają one więcej pracy i systematyczności w działaniu.

1. Dieta.
Organizm poprzez pot może próbować pozbyć się toksyn, dlatego zadbajmy o naszą dietę. Pijmy nawet do 3 litrów wody dziennie, szczególnie podczas upałów. Pamiętajmy, że picie mniejszej ilości wody nie sprawi, że przestaniemy się pocić. Ograniczmy produkty zawierające kofeinę, ponieważ może ona wywoływać wzmożone pocenie. Z kolei takie produkty jak czosnek, czy cebula mogą sprawić że nieprzyjemny zapach potu będzie bardziej intensywny. Aby zmniejszyć potliwość możemy spożywać szparagi lub pić sok z pomidorów. Jednak nie wystarczy jeden taki posiłek, trzeba jeść dane produkty codziennie przez dłuższy okres czasu.

2. Prysznic.
Zamiast kąpieli w wannie weź prysznic. Na koniec kąpieli spłucz ciało zimną wodą. W gorący dzień na pewno przyniesie to ulgę, a także zwęża naczynia gruczołowe i zmniejsza pocenie.

3. Ubrania.
Latem nośmy ubrania przewiewne wykonane z lnu lub bawełny. Pozwolą one naszej skórze oddychać, a pot będzie miał możliwość wyparować i nie wsiąknie w nasze ubrania.

4. Higiena.
Nie zapominajmy o higienie. W upalne dni zabierz ze sobą nawilżone chusteczki, którymi możesz się w każdej chwili odświeżyć.

Profesjonalne środki na pot

Jednak osobom, dla których domowe sposoby na pocenie nie pomogły w walce z nadmierną potliwością, wymyślono profesjonalne środki na pocenie.

Dezodoranty i antyperspiranty

Dezodoranty za zadanie mają likwidować nieprzyjemny zapach, lecz nie sprawia to że przestaniemy się pocić. Do zwalczania pocenia mogą posłużyć antyperspiranty, które zmniejszają wydzielanie potu. W drogeriach mamy szeroki wybór tego typu produktów, np. Activblock, Aquaselin, Etiaxil lub Triple Dry.

Dla osób ze wzmożoną potliwością bardziej przydatne będą produkty typu blokery, najczęściej do zakupienia w aptece. Blokują one przewody, przez które wydzielany jest pot. Są one skuteczniejsze niż antyperspiranty. Przykładowe produkty to: Iwostin Aspiria antyperspirant Bloker, Perspiblock (dostępny również w tabletkach), Ziaja bloker. Warto udać się do gabinetu kosmetycznego spytać o opinie na temat produktów.

Zabiegi na nadmierną potliwość

Są dostępne zabiegi, które pomagają usunąć nadmierną potliwość.

1.Urotropina.
Jest jedną z substancji zapisywanych przez lekarza do stosowania miejscowego.

2.Botoks.
Kuracja polegająca na wstrzykiwaniu toksyny botulinowej w miejsca, gdzie występuje wzmożona potliwość. Koszt zabiegu to około 2000zł. Efekty zabiegu utrzymują się około 6-9 miesięcy.

3.Zabieg MiraDry.
Polega on na dostarczeniu energii elektromagnetycznej do dołów pachowych. W wyniku tego gruczoły potowe są usuwane i nie ulegają regeneracji, dzięki czemu w większości wypadków nie jest potrzebny kolejny zabieg. Koszt jednego zabiegu wynosi około 5000zł.

4.Sympatektomia.
Jest to najbardziej inwazyjna metoda. Polega ona na zniszczeniu nerwów odpowiadających za pocenie. Koszt operacji to około 5000-6000zł

Nie zapominajmy, że wydzielany przez organizm pot jest rzeczą naturalną i nie powinniśmy walczyć z najmniejszymi jego oznakami. Dlatego warto udać się do gabinetu kosmetycznego lub kliniki urody w celu zaczerpnięcia opinii.

Może zaciekawi cię też artykuł: sposob-na-depilacje-nog.html.