Skutki palenia papierosów

Prawie 1 miliard ludzi pali papierosy. Pomimo powszechnych kampanii, informujących jakie są skutki uboczne palenia papierosów, ta liczba ciągle rośnie. W szkołach w kółko opowiada się uczniom jaka jest szkodliwość palenia,a i tak coraz młodsze dzieci sięgają po papierosy. Musimy pamiętać, że palenie to nałóg, który może zniszczyć, a nawet odebrać nam życie.

Choroby związane z paleniem papierosów

Na początek najczęstsze choroby wywoływane paleniem tytoniu.

1. Nowotwory.
Najczęściej kojarzonym z paleniem jest rak płuc. Naukowcy opracowali listę kilkunastu nowotworów, które mogą być powodowane paleniem papierosów. Jak to działa? Podczas procesu, w którym spalany jest papieros, zostaje uwolnionych około 40 różnych substancji rakotwórczych. Przez ten fakt osoby palące papierosy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na nowotwór.

2. Choroby układu oddechowego.
Niewydolność oddechowa, astma, przewlekłe zapalenia oskrzeli to tylko jedne z wielu chorób, na które narażony jest nałogowy palacz. W dymie wdychanym przez osobę palącą znajduje się ponad 4 tysiące szkodliwych substancji, które trafiają do płuc. Mobilizuje to płuca do wytwarzania śluzu, przy czym część tych substancji hamuje ruch rzęsek, przez co płuca nie mogą się oczyścić.

3. Choroby układu krążenia.
Kolejne choroby to nadciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca, zawał serca, udar i wiele innych. Palenie papierosów podnosi ciśnienie krwi i przyspiesza akcję serca.

4. Ciąża i dzieci.
Palenie kobiety podczas ciąży może skutkować wieloma chorobami dziecka, a nawet jego śmiercią przy porodzie. Pamiętajmy też, że dzieci są bardziej narażone na skutki związane z paleniem. Bierne palenie szkodzi tak samo lub nawet bardziej od palenia czynnego.

Ile kosztuje palenie papierosów

Jedna z najtańszych paczek papierosów kosztuje około 12 zł. Paląc jedną paczkę dziennie narażamy się na następujące koszty:
- miesięcznie 360 zł
- rocznie 4380 zł
- przez 25 lat 109500 zł.
Koszty palenia nie kończą się na zakupie papierosów. Składka ubezpieczeniowa od poważnych zachorowań wzrasta nawet kilkakrotnie u nałogowego palacza. Do tego dochodzą także chociażby większe koszty u dentysty, spowodowane szkodliwością papierosów na zęby. Czy nie warto wydać te pieniądze na coś innego?

Palenie, a wpływ na urodę

Palenie papierosów przyspiesza procesy starzenia. Zmarszczki, szara cera, przebarwienia na zębach, nieświeży oddech, żółknące palce, łamliwe włosy te skutki palenia postarzeją nas nawet o kilkanaście lat. Oczywiście chcąc poprawić nasz wygląd możemy udać się do salonu fryzjerskiego lub gabinetu kosmetycznego, lecz zabiegi tam oferowane mogą nie dać nam zaspokajających rezultatów. Dzieje się tak, ponieważ nie zostaje eliminowany czynnik szkodzący, czyli papieros. Negatywnie wpływa on na nasz organizm od wewnątrz, dlatego wszelkie maseczki, kremy czy inne produkty nie mają szans naprawić szkody.

Polecamy też artykuł Jak chronić włosy przed słońcem i morzem.