Rodzaje oparzeń

Jakie są stopnie oparzeń? Jak rozpoznać stopień oparzenia? Jakie są rodzaje oparzeń? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

Jakie są rodzaje oparzeń

Oparzenia to nie tylko woda i słońce, istnieje przynajmniej kilka rodzai oparzeń:
- oparzenia termiczne, inaczej cieplne – najczęściej spotykane w codziennym życiu, są to oparzenia wywołane przez ciepło, czyli np. wodę
- oparzenia słoneczne – spowodowane przez słońce i działanie promieni UVA i UVB
- oparzenia elektryczne – spowodowane przez prąd elektryczny
- oparzenia chemiczne – spowodowane przez różne środki chemiczne, kwasy i zasady
- oparzenia popromienne, inaczej radiacyjne – wywołane przez działanie promieni radioaktywnych

Jakie są stopnie oparzeń i jak je rozpoznać

1. Oparzenie stopnia I.
Oparzenie I stopnia obejmuje tylko naskórek, a uszkodzenia skóry to: zaczerwienienie, pieczenie, obrzęk. Taki rodzaj oparzenia goi się zazwyczaj kilka dni – tydzień. Zazwyczaj jest spowodowany słońcem, ciepłą wodą. Nie ma potrzeby konsultacji z lekarzem, gdyż nie występują głębokie uszkodzenia skóry. Są to powierzchowne podrażnienia skóry, które nie powinny zostawiać blizn. Często występuje złuszczenie wierzchniej warstwy skóry, czyli złuszczenie naskórka.

2. Oparzenie stopnia II.
Ten rodzaj oparzenia powstaje najczęściej poprzez oblanie wrzącą wodą lub olejem. Dzieli się na oparzenie powierzchowne i głębokie. Oparzenie powierzchowne to: zaczerwienienie skóry i pęcherze wypełnione płynem. Oparzenie głębokie to: powierzchowna martwica skóry i najczęściej towarzyszący ból. W tym przypadku mogą zostać blizny, a czas gojenia może trwać nawet do miesiąca.

3. Oparzenie stopnia III.
Są to już na tyle poważne oparzenia, że często nie obywa się bez przeszczepienia skóry, a na pewno potrzebna jest konsultacja lekarza. W tym przypadku dochodzi do martwicy skóry i zniszczenia głębszych warstw skóry. Skóra nabiera kolorów od białej, po szarą, brunatną i jest twarda. Po takim oparzeniu zostają blizny.

4. Oparzenie stopnia IV.
Można rozdzielać oparzenia na IV stopnia, gdzie martwica sięga mięśni, a także V i VI stopnia, gdzie martwica sięga kości i obejmuje kości. Tutaj narażone jest życie i pomoc musi być natychmiastowa.

Oprócz stopni oparzeń istnieje też ocena powierzchni oparzonej, czy również ciężkość oparzeń. Mając jednak podstawowe informacje na temat stopnia oparzenia, jesteśmy w stanie ocenić ryzyko naszego oparzenia i odpowiednio zareagować.

Przeczytaj również:
Sposoby na oparzenia słoneczne
Jak chronić się przed słońcem