Jak radzić sobie z przetłuszczającymi włosami

Przetłuszczające się włosy i codzienne ich mycie to udręka wielu kobiet. Szczęście mamy, jeśli umyte włosy wytrzymają w swojej świeżości 24 godziny. W innym wypadku umycie włosów rano nie oznacza, że wieczorem będą nadawały się na wyjście ze znajomymi. W artykule poznamy sposoby na zmniejszenie przetłuszczania się włosów i sposoby na przedłużenie ich świeżości.

10 rad na przetłuszczające się włosy

1. Nie wysuszaj włosów.
Jeżeli doprowadzimy do nadmiernego wysuszenia się włosów, to zwiększymy wydzielanie sebum, które powoduje, że nasze włosy są tłuste.

2. Odpowiedni szampon.
Dobierzmy szampon odpowiedni do włosów przetłuszczających się, możemy spróbować też szamponów suchych. Pamiętajmy, że niektóre szampony wysuszają włosy, przez co powodują jeszcze mocniejsze przetłuszczanie się włosów. Unikajmy takich szamponów.

3. Odżywka do włosów.
O włosy trzeba dbać i po kąpaniu powinnyśmy korzystać z odżywek do włosów przetłuszczających się. Unikniemy wtedy nadmiernego wysuszania się włosów.

4. Włosy zimą i latem.
Pamiętajmy, że o włosy zimą należy zadbać. Wychłodzenie i wysuszenie włosów sprzyja gorszej kondycji włosów, co może powodować nadmierne wydzielanie sebum i włosy przetłuszczają się. Lato to morska woda i słońce. Dość niekorzystnie wpływa to na stan naszych włosów, które mogą utracić swoją kondycję i same zaczną wydzielać więcej sebum do ich odbudowy.

5. Suszarka i prostownica.
Starajmy się nie korzystać z suszarki, a jeżeli już musimy to nie za ciepłym strumieniem powietrza. Ciepłe powietrze może powodować zwiększone wydzielanie sebum, do czego nie chcemy dopuścić. Tak samo w przypadku prostownicy starajmy się chociażby ograniczyć korzystanie z niej.

6. Długość włosów.
Zdarza się, że krótkie włosy mniej się przetłuszczają ze względu, że długie włosy są cięższe i może powstawać większe wydzielanie sebum. Jednak często bywa, że bardziej optymalnie wychodzi mieć długie włosy, dzięki którym poczucie tłustych włosów jest mniejsze.

7. Mycie włosów.
Mycie włosów gorącą wodą wzmaga wydzielanie sebum. Woda powinna być ciepła – letnia. Starajmy się też myć włosy regularnie, nie częściej niż raz na 24 godziny. Optymalnie byłoby myć włosy rano, gdyż w nocy występuje największe wydzielanie sebum.

8. Maseczka do włosów.
Co jakiś czas, by usunąć nadmiar sebum ze skóry głowy, używaj maseczki np. z glinki. Możesz je zakupić w drogeriach lub zapytać się w gabinecie kosmetycznym.

9. Przetrzymywanie mycia włosów.
Metoda, w której aby osiągnąć zmniejszenie przetłuszczania się włosów, powinniśmy myć włosy rzadziej, ma podzielone zdania. Może ona zmniejszyć wydzielanie sebum zazwyczaj jeżeli jest ono spowodowane zbytnim wysuszeniem włosów lub niedobraniem odpowiedniego szamponu. Jednak w większości ta metoda nie ma wpływu, dlatego nie jest uważana za skuteczną.

10. Lekarz.
Często problemy przetłuszczania się włosów zaczynają się w wieku dojrzewania. Mogą one mieć różne podłoże, dlatego warto odwiedzić dermatologa, czy nawet ginekologa. Gdy już poradzimy się specjalisty, o dodatkowe kosmetyki do pielęgnacji włosów, możemy zapytać się kosmetyczki.

Kosmetyków do włosów przetłuszczających jest mnóstwo. Nie bójmy się ich używać. Każdy z nas powinien dobrać je do siebie. Zadbać o to, aby włosy były w dobrej kondycji. Nie ważne czy mamy włosy suche, czy przetłuszczające, w każdym wypadku możemy używać olejków, odżywek i balsamów. Jednak pamiętajmy, żeby odpowiednio dobrać je do nas samych.

Przeczytaj również:
Fakty i mity o przetłuszczających się włosach
Jak pozbyć się łupieżu