Programy online – wady i zalety

Falą zalewają nas programy internetowe. Jeszcze do kiedyś wszystko opierało się na czasach stacjonarnie wgrywanego oprogramowania. A dziś już wiemy, że programy online to przyszłość.

Najważniejsze zalety programów online

Po pierwsze mamy pełen dostęp do danych z Internetu. Nie ważne gdzie jesteśmy, co robimy. Wystarczy, że posiadamy Internet i sprzęt. Dostępność Internetu jest ogromna, dlatego praktycznie każdy posiada dostęp online w swoim telefonie. Dzięki temu nie musimy nosić wszędzie laptopa.

Kolejną rzeczą jest bezpieczeństwo danych. Wszystko co przechowujemy tylko w swoim komputerze może ulec uszkodzeniu czy zniszczeniu. Okazuje się wtedy, że nie możemy już odzyskać danych, a nie posiadamy żadnej kopii. Dzięki programom online nie martwimy się, że po uszkodzeniu naszego sprzętu, dane mogłyby zniknąć bezpowrotnie.

To co nas męczy w programach stacjonarnych, to instalacja. Programy dostępne online nie trzeba instalować. Wszystko jest gotowe po rejestracji, zalogowaniu lub po prostu wejściu na stronkę. Nikt już nie martwi się o żmudną instalację z płyty lub ściągania programu z Internetu.

Cieszy nas fakt, że większość programów online jest dostosowanych do urządzeń mobilnych. Coraz częściej zamiast korzystać z komputera stacjonarnego czy laptopa sięgamy po tablet czy smartfon. Jest to szybsze wyjście wyjąć telefon z kieszeni i skorzystać z naszej ulubionej aplikacji niż uruchamiać komputer. Dzięki temu posiadamy szybki dostęp do programu.

Rozwiązania online niosą za sobą fakt, że nie musimy posiadać określonych czy wygórowanych wymagań co do sprzętu. Wystarczy tani tablet czy smartfon, które zalewają rynek informatyczny. Małe wymagania sprzętowe to duża zaleta programów online.

Wady programów online

Największą wadą programów online jest to, że wymagają dostępu do Internetu. Jeżeli nie posiadamy Internetu, to możemy pożegnać się z dostępem do programu.

Jeżeli posiadamy program dla firm, to musimy albo utrzymać, albo wykupić miejsce na serwerze. Często jednak o to martwią się dostawcy naszych usług, chyba że sami chcemy zarządzać naszą aplikacją.

Program online dla firm

Na koniec trochę na temat programów online dla firm. Zalety, które wymieniliśmy, to nie wszystko. Dla firm ważne są aktualizacje, a przy programach online, to ogromna zaleta. Darmowe aktualizacje programów dla salonów, gabinetów, czy innych firm, to coś co przemawia za słowem online. Nie ma już potrzeby samodzielnej instalacji, wszystko tworzy się automatycznie.

Przykładowe programy online:
- mobilne dzienniki elektroniczne
- program dla salonów fryzjerskich, gabinetów kosmetycznych, spa, urody
- aplikacje mobilne