Programy do salonu fryzjerskiego i gabinetu kosmetycznego

Niezależnie od tego jak salon prowadzimy, prędzej czy później przyda nam się jakiś program do obsługi takiego salonu. W artykule powiemy czym różnią się i jakie rodzaje programów istnieją na rynku oprogramowań.

Program online czy stacjonarny

Pierwsza dość znacząca rzecz, to różnice między programem online i stacjonarnym. Tu wybieramy dogodny dla siebie rodzaj. W dzisiejszych czasach to programy online królują na rynku, chociaż zdarza się, że nie wszyscy są ich zwolennikami. Dlaczego? Omówmy plusy i minusy tych programów.

Program online jest dostępny z każdego miejsca przez Internet. Ogromny plus, ale tu odzywają się głosy, że nie wszędzie jest Internet i wtedy nie mamy dostępu, a program stacjonarny nie potrzebuje Internetu. Owszem prawda, ale zauważcie, że program stacjonarny wgrany jest tylko na jakimś komputerze, więc rzadko kiedy mamy przy sobie ten komputer. Zatem mimo że program online może nie być dostępny w jakimś przypadku, gdzie akurat nie ma zasięgu, to i tak częściej będzie dostępny niż program stacjonarny, którego akurat nie wzięliśmy ze sobą. Program online, jeżeli jest dostosowany do urządzeń mobilnych, to można z niego skorzystać nawet ze smartfona czy tabletu.

Kolejna sytuacja, to wymagania sprzętowe. Program online ma ich niewiele: dostęp do Internetu, przeglądarka. Programy stacjonarne posiadają określone wymagania typu odpowiedni system, który kosztuje, czy określona ilość pamięci itd. Zatem program online spełnia każdy smartfon, tablet, laptop, komputer stacjonarny, a program stacjonarny np. tylko komputer, laptop o określonych parametrach.

Program online do salonu fryzjerskiego czy gabinetu kosmetycznego ma ogromne znaczenie, większe niż program stacjonarny.

Kolejna sprawa, to bezpieczeństwo danych. Program stacjonarny ma dane tylko na komputerze. Program online ma dane zapisywane na serwerach. Nie ma jednak obaw przed utratą danych, bo przy awarii serwerów i tak tworzone są kopie. Przy awarii naszego komputera stacjonarnego, nasze dane przepadną, choć czasem można dać dysk do odzyskania danych specjaliście, jednak jest to nie mały wydatek. Firmy, które oferują programy online dają często możliwość kopii danych z bazy do pliku, który możemy sobie archiwizować. Zatem samemu zadbać o sprzęt i dane, czy powierzyć i trzymać je na serwerach, to wybór między programem online, a stacjonarnym.

Programy online aktualizowane są automatycznie, programy stacjonarne albo przyjeżdża do nas pracownik, albo sami ściągamy aktualizację. Na pewno widać różnicę w wygodzie aktualizacji programów online.

Mając zatem dużą halę produkcyjną, może i można by pomyśleć w stronę programu stacjonarnego, ale program do salonu fryzjerskiego i gabinetu kosmetycznego, to jednak bliżej programom online.

Funkcje programu dla salonów fryzjerskich i gabinetów kosmetycznych

Krótko i na temat, za które funkcje warto zapłacić, a za które nie warto przepłacać. Programy oferują multum opcji, ale im więcej, tym poziom obsługi programu się komplikuje. Zatem pamiętajmy, że dla naszego salonu fryzjerskiego, czy gabinetu kosmetycznego, nie jest potrzebne większość opcji. Najważniejsze funkcje to: baza klientów, wizyt i terminarz, dodatki to np. baza sprzętu, kosmetyków. Funkcje typu sms są zazwyczaj dodatkowo płatne.

Na co zwrócić uwagę, wybierając program do salonu

Wybieramy program, który pasuje do naszych wymagań. Zapewne ważna jest dla nas cena, ale pamiętajmy także o kontakcie z firmą, która oferuje nam produkt. Zapiszmy wszystko, z czego dotychczas korzystaliśmy i zastanówmy się czego wymagamy od nowego programu. Nikt lepiej nie powie nam, czego wymagamy, niż my sami.