Porównanie Apple iPhone 6s vs Sony Xperia Z3 Compact

Ze względu na moje zamiłowanie do informatyki, technologii informatycznych i programowania zawsze zastanawiało mnie, który telefon z androidem porównać do iPhone. Sprostać wymaganiom, jakie serwuje system od Apple, to nie lada wyzwanie. Ze względu, że wiele telefonów było dla mnie wyjątkowych, to wbrew pozorom Z3 Compact jest warty porównania.

iPhone 6s

Koszt zakupu telefonu – jaki telefon kupić?

Najważniejsza dla większości sprawa, to cena zakupu telefonu. Pierwszy udało mi się kupić (rok po premierze) za kwotę około 1000zł. Drugi telefon (też jakiś rok po premierze) – za kwotę ok. 2500zł w wersji, której już praktycznie nie mamy możliwości zakupić, czyli 64GB. Oba telefony kupione jako nowe. Ze względu, że Z3 Compact ma możliwość dokupienia karty pamięci, dlatego nie wybieram wersji iPhone 16GB (mimo, że jest ona tańsza, ale to o wiele za mało pamięci). Ceny mogą się różnic w zależności od systemu, programów, aplikacji, jak i oferty sprzedawcy itp.

Pamięć do telefonu iPhone vs Sony Z3 Compact

Telefon od Apple - iPhone posiada wbudowaną pamięć - w naszym przypadku 64GB, Z3 Compact – posiada 16GB pamięci wbudowanej i możliwość dokupienia do 128GB. Pozytyw taki, że możemy dokupić kiedy chcemy i praktycznie ile chcemy miejsca w telefonie. Jednak iPhone 6s dzięki wbudowanej pamięci jest bardziej zabezpieczony i nie ma możliwości spowolnienia telefonu tanią pamięcią, którą może przypadkiem kupimy na wyprzedaży.

Mamy tu do wyboru korzystanie z bogactwa programów czy aplikacji na telefon albo jedynie pisanie smsów i niedokupywanie pamięci do wersji 16GB.

Aparat w telefonie - porównanie Mpix

Nie będę zagłębiać się za dużo w parametrach. IPhone 6s posiada 12Mpix, Z3 Compact 20Mpix. Co lepsze, to zależy od waszego odczucia. Mi przypadł do gustu jeden i drugi aparat, jednak różnice zauważam. Według mnie iPhone potrafi lepiej oświetlić otoczenie i wyostrzyć szczegóły. Możliwe, że to za sprawą oprogramowania do telefonu, ale to już głębsza sprawa.

Bateria w telefonie – porównanie

IPhone 6s posiada baterię Li-poly 1715 mAh, Z3 Compact - Li-Ion 2600 mAh. Wydaje się, że parametrycznie przeskok jest ogromny. W kwestii użytkowania bywa już różnie. Gdy dużo korzystamy z telefonu, to zdecydwanie Z3 Compact starcza mi na dłużej. Jeżeli jednak nie korzystamy często i tylko od czasu, do czasu gdzieś dzwonimy, czy wysyłam smsy lub zajrzymy na stronę internetową, to dłużej wytrzymuje iPhone 6s. Dlaczego? W moim androidzie w trybie czuwania aplikacje i system pobiera dużo więcej baterii niż w iOS.

Jednym słowem lubię, jeżeli jest tak, że gdy używam telefonu – zużywa mi baterię, nie używam – nie zabiera. No i tak powinno być.

Ogólne dane techniczne Iphone 6s i Sony Xperia Z3 Compact

To co dla mnie ważne w telefonie, to także wyświetlacz. Nie mam tutaj zdania, jeden i drugi telefon wyświetla naprawdę ładny obraz. Obydwa telefony posiadają również eleganckie obudowy.

Z androidów, to Z3 Compact potrafi utrzymać od nowości w miarę stabilną prędkość użytkowania. Chociaż nieznacznie zostaje spowolniona zapewne od natłoku aplikacji i aktualizacji systemowych. Telefon od Apple nie ma dla mnie żadnych odczuwalnych zmian. Może to być także spowodowane tym, że android posiada mnóstwo aplikacji, które możemy wręcz samodzielnie napisać i programować, co za tym idzie nie każda ściągnięta przez nas aplikacja na telefon musi być energooszczędna dla telefonu.

Podsumowanie telefonów iPhone 6s i Z3 Compact

Jeżeli szukam telefonu z androidem wybieram Z3 Compact za cenę odpowiednią do naprawdę dobrej jakości wśród mnóstwa telefonów. Jeżeli możemy sobie pozwolić na droższy zakup, to wybieramy iPhone 6s, bo naprawdę przyjemnie i bezproblemowo się go użytkuje. Szczególnie wykorzystywany w firmach programistycznych i informatycznych, ale i nie tylko, dużo częściej trafia już do użytku domowego. Co prawda jest to tylko moje odczucie, po kilkumiesięcznym użytkowaniu, dlatego polecam w miarę możliwości przetestować obydwa modele osobiście.