Najczęstsze błędy popełniane podczas golenia

Oto najczęstsze błędy, których należy unikać, by cieszyć się pięknymi, gładkimi nogami.

1. Golenie na sucho.
Często w pośpiechu, przed samym wyjściem, golimy nogi na sucho. Taki zabieg podrażnia skórę naszych nóg, staje się ona sucha i podrażniona. Nie mamy wtedy co marzyć o gładkich i lśniących, zdrowych nogach. Do golenia nóg maszynką powinniśmy używać żeli lub pianek, jak również odpowiednich maszynek. Często stosowane mydło nie jest na tyle skuteczne jak dobre żele czy pianki.

2. Pośpiech.
Czasem mimo golenia na mokro, potrafimy w pośpiechu zaciąć się maszynką lub podrażnić skórę szybkim goleniem. Pamiętajmy, że lepiej poświęcić chwilę dłużej na golenie niż chodzić z podrażnionymi nogami. Najlepiej wykonywać ten zabieg wieczorem podczas kąpieli.

3. Golenie przed kąpielą.
Zdarza się zapewne, że od razu na samym początku kąpieli golimy nogi, a tak naprawdę powinniśmy najpierw się wykąpać, a dopiero później ogolić. Dlaczego? Nasza skóra zdąży się nawilżyć, a dzięki temu będzie bardziej miękka i golenie nie spowoduje naruszeń naskórka. Unikniemy wtedy golenia zrogowaciałego naskórka. Pamiętajmy jednak, żeby za bardzo nie nawilżać nóg, bo spowoduje to, że skóra nóg stanie się za bardzo miękka i zmarszczona, co w efekcie utrudni golenie.

4. Golenie przed wyjściem.
Aby skóra nóg była bardziej delikatna, powinno się ją ogolić wieczorem. Wtedy z rana będzie już bardziej odświeżona. Golenie nóg przed samym wyjściem wiąże za sobą ryzyko zacięcia, a i tak skóra nóg nie zdąży się zregenerować.

5. Golenie pod włos.
Nie każdy może pozwolić sobie na golenie pod włos. Osoby z wrażliwą skórą powinny to robić zgodnie ze wzrostem włosów. Wiadomo, że jest to o wiele trudniejsze i bardziej czasochłonne, ale unikną wtedy podrażnień skóry.

6. Jednorazówka.
Jak sama nazwa wskazuje, miała to być maszynka do jednorazowego użytku. Niestety są one stosowane wielokrotnie, a nawet przez kilka tygodni. Na takiej maszynce namnażają się bakterie, które przy podrażnieniu skóry, mogą powodować np. infekcje skórne.

7. Jedno ostrze.
Kupując maszynki, często kierujemy się ceną, a co za tym idzie często wybieramy maszynki z jednym ostrzem. Golenie przez to staje się mniej dokładne, a zabieg trzeba powtarzać kilka razy w jednym miejscu, co może powodować większe podrażnienia skóry. Maszynki bardziej wyspecjalizowane to maszynki z przynajmniej trzema ostrzami.

8. Częste golenie.
Zbyt częste golenie powoduje, że skóra nóg staje się mniej delikatna, a bardziej twardsza i grubsza, przez co włoski mogą częściej wrastać. Nie zaleca się golenia maszynką codziennie.

9. Brak pielęgnacji po goleniu.
Najbardziej oczywista po goleniu powinna być pielęgnacja nóg. Zapominamy o stosowaniu kremów po goleniu lub na wrastanie włosków, a przy systematycznym stosowaniu, są one bardzo skuteczne.

Przeczytaj również Najlepszy sposób na golenie nóg, depilacja nóg, aby poznać inne metody golenia i depilacji nóg.