Jak zrobić i postawić stronę internetową za darmo

Możliwość posiadania strony internetowej to kilka kwestii. Potrzebna nam wiedza na temat stworzenia strony, jak i wystawienia jej na świat oraz oczywiście zarządzania nią. Poruszymy kilka spraw z tym związanych i omówimy najważniejsze informacje na temat naszej stronki. Chcemy też poruszyć temat ciekawostek z tym związanych, ale to już w trakcie artykułu.

Tworzenie strony internetowej

Wszystko zależy jaką wiedzę posiadamy na temat pisania stron internetowych. Najbardziej przydatną rzeczą jest HTML jako podstawowy język do stworzenia stronki, CSS – przydatny do stylowania. Te umiejętności pozwolą nam na darmowe stworzenie strony internetowej. Oczywiście jest mnóstwo szablonów za darmo, które też wypadałoby umieć zmodyfikować. Z wersji płatnych możemy posłużyć się CMSami do obsługi strony.

W dzisiejszych czasach kursów z pisania stron internetowych jest mnóstwo. Jeżeli jednak nie posiadamy kompletnie doświadczenia w tym temacie, można skorzystać z pomocy specjalistów. Warto jednak zwrócić uwagę na pojęcie responsywności strony internetowej. Proste strony nie wyświetlają się za dobrze na urządzeniach, a strona responsywna to strona przystosowana do urządzeń mobilnych. Możemy też stworzyć strony „pół responsywne”, czyli częściowo dostosowane do wszystkich urządzeń.

Hosting i domena – jak wystawić stronę internetową

Do stworzonej strony internetowej potrzebujemy domeny, czyli w skrócie nazwy pod którą nasza stronka będzie widniała. Jest mnóstwo miejsc, gdzie oferują domeny za darmo na rok lub w minimalnych kwotach – przykładowo około 1zł przez pierwszy rok. Nie będę podawać firm, w celu jakiś dodatkowych informacji zapraszam do kontaktu mailowego.

Przejdźmy zatem do hostingu. Nie jest już to tak tania opcja oferowana wraz z domeną lub oddzielnie. Ciekawą alternatywą może się okazać własny serwer lub np. urządzenia, od dłuższego czasu coraz bardziej znane i rozwijane - Raspberry Pi, które można wykorzystać do postawienia i trzymania swojej strony internetowej. Dzięki temu ominęlibyśmy koszty hostingu.


Tyle wystarczy do postawienia naszej małej strony internetowej.

Zarządzanie stroną internetową

Do wersji darmowej zarządzania stroną internetową wystarczą własne umiejętności. Możemy też skorzystać z płatnej wersji do zarządzania - CMS. Mając własną stronę powinniśmy mieć również pojęcie na temat pozycjonowania stron internetowych. Kwestia przydatna, ale nie jest konieczna, bo tak naprawdę strona już istnieje bez tego.

Na koniec kilka słów o wydźwięku artykułu. Jest on tylko przybliżeniem dostępnych możliwości. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu.