Jak skutecznie rzucić palenie

Wiele osób palących papierosy próbowało lub zastanawiało się jak rzucić palenie. Jeśli nadal brakuje ci motywacji sprawdź jakie są skutki palenia papierosów. Każdy z nas w inny sposób radzi sobie z sytuacjami problemowymi w życiu. Podobnie jest z paleniem, mamy dla was kilka rad jak sobie z tym poradzić.

Kiedy rzucić palenie

Czasami ciężko jest zacząć, potrzebny jest nam jakiś bodziec, dzięki któremu chociaż spróbujemy rzucić palenie. Mamy dla was kilka dat, które mogą was zmotywować:
- 1 styczeń - jednym z noworocznych postanowień może być zerwanie z nałogiem
- 4 luty - Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem
- 7 kwiecień - Światowy Dzień Zdrowia
- 31 maj - Światowy Dzień bez Tytoniu
- 16 listopad - Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
- 25 grudzień - zrób sobie świąteczny prezent.

Nawyki palenia papierosów

1. Najpierw poznaj swoje nawyki. W jakich okolicznościach sięgasz po papierosy? Może masz jakiś codzienny rytuał związany z papierosami.

2. Przed rzuceniem spróbuj ograniczyć palenie. Pozwoli to tobie i twojemu organizmowi chociaż w minimalnym stopniu przygotować się do całkowitego odstawienia.

3. Jeśli zdecydujesz się rzucić palenie przygotuj się, że będzie ci brakowało papierosów. Unikaj miejsc, w których chęć zapalenia jest większa. Spróbuj uniemożliwić sobie zapalenie, np jadąc pociągiem, wypoczywając, wybieraj miejsca, gdzie palenie jest zabronione.

4. Przygotuj sobie przekąski, np nasiona słonecznika lub pokrojone warzywa. Spróbuj też trzymać coś w ręku, np.słomkę lub breloczek.

5. Poproś bliskich o pomoc. Jeśli są to osoby palące poproś, by nie zachęcały cię do pójścia na papierosa.

6. Jest wiele książek i poradników, korzystaj z nich.

Środki farmakologiczne

Na rynku dostępnych jest wiele środków wspomagających walkę z uzależnieniem od nikotyny. Są to między innymi: plastry, gumy, inhalatory, pastylki do ssania. Najpopularniejsze są produkty Nicorette, Niquitin, Desmoxan. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze leków udaj się do lekarza, który może przepisać leki wydawane tylko na receptę np. Bupropion, Wareniklina.

Metody rzucania palenia

Jest kilka różnych metod rzucania palenia:
- terapia prowadzona przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie
- terapia w oparciu o metodę Allena Carra - Easyway
- hipnoza

Na koniec pamiętaj o kilku rzeczach:
- nikt nie zmusi cię do zapalenia
- papieros nie łagodzi stresu
- to ty decydujesz jak będziesz dalej żyć
- nie przejmuj się, jeśli nie udało ci się za pierwszym razem. Nie pozwól aby jeden papieros, zaprzepaścił twoje starania.

Przeczytaj również:
Domowe sposoby wybielania zębów.