Jak pozbyć się łupieżu

Udręka codziennego mycia włosów, przetłuszczania się i do tego łupież. Zebraliśmy mnóstwo sposobów jak pozbyć się łupieżu. Od tych domowych sposobów na łupież, po specjalistyczne metody, ale to wszystko w dalszej części artykułu.

Domowe sposoby na łupież

Teraz o domowych sposobach na łupież lub jak to można powiedzieć jak szybko, łatwo i tanio pozbyć się łupieżu.

1. Zielona glinka.
Dostępna jest w sklepach jako maseczka lub można ją kupić w formie proszkowej, wtedy należy rozmieszać ją z wodą. Następnie nakładamy ją na skórę głowy i włosy, po 10-15 minutach zmywamy maseczkę i myjemy już normalnie włosy. Taką maseczkę należy nakładać przy każdym myciu włosów. Jak wiadomo zielona glinka sprawdza się jako maseczka na twarz do skóry trądzikowej, przetłuszczającej się, tak samo do włosów z tendencją do łupieżu.

2. Krótkie a długie włosy
Wiele osób zauważyło, że krótkie włosy szybciej są przetłuszczone. Osoby z dłuższymi włosami mogą pozwolić sobie czasem na mycie włosów co drugi dzień, a nie tak jak zawsze codziennie. Nie jest to jednak sposobem na łupież, gdyż jest on albo przy skórze, albo sypiący na włosach. Można by powiedzieć, że gdy zetnę włosy, to zlikwiduję łupież. Ta metoda jest raczej dostępna dla mężczyzn, którzy mogą pozwolić sobie na krótkie włosy. Łupież może jednak powracać, więc trzeba zadbać o to, żeby się nie pojawił ponownie.

3. Maseczki
Ze względu, że maseczek jest mnóstwo i robi się je tak samo, to pokrótce w jednym punkcie. Najczęściej polecane maseczki na łupież robione są z:
- tymianku
- oleju kokosowego
- olejku z drzewa herbacianego
- pokrzywy
- jajka
- cytryny
- jogurtu naturalnego
- czosnku
- octu
Niektóre składniki nie przypadną nam do gustu, chociażby ze względów estetycznych czy zapachowych, jednak są polecane jako poprawiające kondycję skóry głowy przy skłonnościach do łupieżu i przetłuszczania się włosów. Niektóre maseczki powinno się stosować nie częściej niż raz na tydzień, aby nie powodowały podrażnienia skóry. Maseczki na włosy są też często sprzedawane w sklepach, posiadają połączone składniki i są gotowe do użycia.

4. Nawyki
Chcesz pozbyć się łupieżu, zmień nawyki. Oprócz stosowania środków na łupież czy maseczek, warto zadbać o takie nawyki, które nie będą przyspieszały powstawania łupieżu. Nie powinnyśmy myć głowy w gorącej wodzie, a także starajmy się nie używać suszarki lub suszyć głowę chłodniejszym powietrzem, nie stosujmy też prostownic. Dodatkowo zadbajmy o to, jakie kosmetyki na co dzień używamy do włosów. Pamiętajmy, że niektóre żele czy lakiery mogą powodować nawrót naszego łupieżu.

5. Stres i dieta
Kolejna ważną rzeczą w naszym życiu, to odpowiednia dieta i unikanie stresu. Warzywa i owoce będą korzystnie wpływać na nasze włosy, jednak słodycze mogą przyspieszać powstawanie łupieżu.

6. Higiena
Do zwalczania łupieżu przyczynia się odpowiednia higiena, czyli nie powinniśmy pozwalać sobie na drapanie głowy, jak również powinniśmy zadbać o czystą szczotkę do włosów.

Profesjonalne środki na łupież

Istnieją profesjonalne środki do łupieżu. Nie należy się jednak zniechęcać po pierwszej próbie wykorzystania specjalistycznego szamponu do włosów, bo nie na każdego może akurat zadziałać. Warto zatem przetestować kilka propozycji lub udać się do salonu fryzjerskiego w celu konsultacji i polecenia dobrego środka na łupież. Z tych dobrze nam znanych, to Head & Shoulders, Nizoral, Zoxin-med i wiele innych mniej lub bardziej profesjonalnych. Jednak po dobre środki warto udać się do swojego najbliższego salonu fryzjerskiego, bo fryzjer ma jednak duże doświadczenie z włosami.

Kuracja kilkuetapowa

Do zwalczania łupieżu można podejść dość profesjonalnie. Warto wtedy zwrócić uwagę, co powoduje łupież i jak to zmienić. Samodzielnie może nam być ciężko, ale warto odwiedzić kilku specjalistów. Na początek zwalczamy łupież, który spowodowany jest namnażaniem się grzybów. Zatem tu potrzebna nam kuracja antygrzybiczna. Profesjonalne środki dostępne są w aptekach albo znowu możemy udać się do salonu fryzjerskiego lub gabinetu kosmetycznego. Kolejny etap, to równowaga hormonalna i tu może przydać nam się specjalista. Prawidłowa równowaga hormonalna również ma wpływ na powstawanie łupieżu. Następny etap to odpowiednia pielęgnacja włosów, głowy i odpowiednia dieta. Ostatni etap to utrzymanie kondycji i niedoprowadzenie do powrotu łupieżu.

Przeczytaj również:
Fakty i mity o przetłuszczających się włosach
Jak radzić sobie z przetłuszczającymi włosami