Jak chronić się przed słońcem

Zanim wystawimy się na promienie słoneczne, należałoby się odpowiednio zabezpieczyć przed skutkami nadmiernego promieniowania. Wiemy, że słońce „staje się coraz mocniejsze”. Co za tym idzie powinniśmy coraz bardziej dbać o to, żeby nie przebywać na słońcu zbyt długo. Opowiemy dzisiaj o sposobach ochrony przed słońcem.

Ochrona przed słońcem

Żeby uniknąć poparzeń, przeczytajmy kilka wskazówek.

1. Czas na cień.
Będąc nad morzem, możemy nie odczuć, że już jesteśmy czerwoni, głównie ze względu na chłodny wiaterek. Zazwyczaj objawy pojawiają się wieczorem. Dlatego nie przebywajmy zbyt długo na słońcu, nawet jeżeli nic nie odczuwamy. Opalanie przyspiesza też woda, przez którą nie odczujemy oparzenia słonecznego.

2. Krem wodoodporny.
Kremy do opalania z filtrem często mogą okazać się, że nie będą wodoodporne. Po wyjściu z wody powinniśmy zatem znowu nasmarować całe ciało. Nad wodę wybierajmy zatem kremy wodoodporne.

3. Smarowanie kremem.
Pamiętaj, że nie ważne czy krem jest wodoodporny czy nie, to przebywając dłużej na słońcu, czynność smarowania kremem powinieneś powtórzyć.

4. Odpowiednia odzież.
Na spacer w upalne dni warto założyć lekkie zwiewne, najlepiej białe ubrania zasłaniające większą część ciała. Warto zabezpieczyć też głowę i zabrać ze sobą czapkę, kapelusz. Pamiętajmy też o oczach i zaopatrzmy się w okulary.

5. Napoje.
Będąc narażonym na długie przebywanie na słońcu nie zapomnijmy o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Unikajmy napoi gazowanych, a raczej wybierajmy niegazowane.

6. Witaminy.
Odpowiednia ilość witamin A, C i B, pozwoli zachować zdrową skórę po opalaniu.

7. Akcesoria na słońce.
Przydatne na plaży czy nad wodą okazują się parasole, baldachimy i inne akcesoria pozwalające nam odpocząć w cieniu. Pamiętajmy, że przy dużym słońcu na plaży w cieniu też powinniśmy stosować krem z filtrem.

8. Wysoki filtr.
Jeżeli długo przebywamy na słońcu lub mamy jasną cerę, należy stosować kremy z wysokim filtrem 20, 30 lub 50. Im większy filtr, tym lepsze zabezpieczenie przed oparzeniem słonecznym. Pamiętajmy jednak, że producenci mogą mieć swoje oznaczenia. To przed czym się chronimy to UVB i UVA – warto przeczytać ulotkę.

9. Godziny opalania.
Słońce jest najmocniejsze w godzinach między 12.00 a 15.00. W tym czasie musimy być bardziej ostrożni.

10. Po opalaniu.
Pamiętajmy, aby posiadać kremy po opalaniu. W celu lepszej kondycji skóry powinniśmy stosować takie kremy po każdym opalaniu.

Oprócz kremów z filtrami istnieją również olejki przyspieszające opalanie. Powinniśmy stosować je ostrożnie. Pamiętajmy o zasadach bezpiecznego opalania, a możemy uniknąć bolesnych oparzeń skóry.

Przeczytaj również:
Sposoby na oparzenia słoneczne
Jak chronić włosy przed słońcem i morzem