Jak uchronić się przed komarami

Wieczory spędzane na dworze mogą stać się latem koszmarem, jeśli przeszkadzają nam komary. Szczególnie dla osób, które mają “słodką krew”. Jak bronić się przed komarami? Mamy dla was przygotowane różne sposoby na komary.

Domowe sposoby na komary

1. Olejki odstraszające komary.
Chcąc uchronić się przed komarami możemy stworzyć naturalną barierę ochronną. W tym celu wystarczy użyć olejków, które odstraszają komary, np olejek cytrynowy, waniliowy lub eukaliptusowy. Możesz też udać się do gabinetu kosmetycznego i zapytać o inne olejki odstraszające komary.

2. Rośliny.
Komary szczególnie nie lubią niektórych roślin, takich jak: pelargonia, komarzyca, bazylia, mięta, tymianek lub nagietek. Czosnek wykazuje także działanie odstraszające niechciane owady. Warto więc zjeść trochę czosnku, przez który nasza skóra będzie wydzielać nieprzyjemny dla komarów zapach.

3. Moskitiery.
Szczególnie latem miło jest spać przy otwartym oknie. Jeśli nie chcemy się bać, że olejki lub wybrane przez nas rośliny zawiodą, wystarczy zamontować w oknach moskitiery. Dzięki nim komary nie mają szans wlecieć do naszego pokoju, a my możemy spać spokojnie.

4. Woda.
Jeśli w twojej okolicy są skupiska wody, np kałuże, czy nawet wiadro z wodą deszczową, spróbuj je usunąć. Komary do rozmnażania potrzebują wody, ponieważ ich jaja składane są w wodzie.

5. Nietoperz.
Nietoperze żywią się komarami, potrafią ich zjeść nawet prawie 2 tysiące jednej nocy. Jeśli chcemy, by populacja komarów na naszym podwórku się pomniejszyła, zaprośmy do nas nietoperza.

Preparaty odstraszające komary

W sklepach do zakupu istnieją chemiczne środki na komary. Są one szybkie i wygodne w użyciu, jednak ich skuteczność nie zawsze nas zadowala.

1. Spray.
Wybierając spray, zwróćmy uwagę na zawartość substancji czynnej, najczęściej jest to substancja DEET. Najpopularniejsze z nich to: Bros, Off i Mosbito.

2. Opaski na komary.
Zarówno opaski jak i plastry na komary działają na tej samej zasadzie. Są one nasączone substancjami chroniącymi nas przed komarami.

3. Opryski.
Na rynku jest dużo dostępnych oprysków na komary, które mają zabezpieczyć nasze podwórka i ogrody. Ceny wahają się od około 20 do 100 zł. Jednym z popularniejszych środków jest Aspermet.

4. Ultradźwięki.
Do zakupu dostępne są również urządzenia emitujące ultradźwięki odstraszające komary. Jednak ich skuteczność według wielu użytkowników nie jest zadowalająca.

5. Lampa.
Lampa owadobójcza jest jednym ze skuteczniejszych sposobów pozbycia się komarów z naszego otoczenia. Ich działanie jest stosunkowo proste. Najpierw wabią one owady, następnie zabijają je. Ceny takich lamp wahają się w granicach od 40 nawet do 700 zł.

Wiele wymienionych środków działa również np. na kleszcze. Jeśli chcesz dowiedzieć się o innych sposobach na kleszcze przeczytaj artykuł: Jak uchronić się przed kleszczami.