Jak uchronić się przed kleszczami

Z roku na rok jest coraz więcej ostrzeżeń o kleszczach i przenoszonych przez nich chorobach. Nie musimy chodzić po lesie, by złapać kleszcza, wystarczy wyjść na dwór. Ale jak bronić się przed kleszczami? Mamy dla was zebrane sposoby na kleszcze, od metod naturalnych, po specjalistyczne środki.

Naturalne sposoby na kleszcze

Kleszcze są bardziej aktywne rano i pod wieczór, dlatego najbezpieczniejszą porą będzie południe.

1. Ubiór.
Wybierając się do lasu powinniśmy zakryć jak największą powierzchnię naszego ciała. Czapka, bluzka z długim rękawem, długie spodnie oraz buty zakrywające naszą stopę powinny po części uchronić nas przed kleszczami.

2. Prysznic.
Po przyjściu z lasu powinniśmy sprawdzić, czy na naszym ciele nie znajduje się kleszcz. Najlepiej zrobić to pod prysznicem. Dodatkowo poprośmy kogoś, aby sprawdził nam okolice głowy i szyi, gdyż sami możemy mieć z tym problem.

3. Olejki.
Możesz sporządzić własny płyn odstraszający kleszcze. Wystarczy zmieszać olej roślinny z wybranym olejkiem np. tymiankowym, goździkowym lub szałwiowym, najlepiej w proporcji 1 kropla olejku na 10 ml oleju roślinnego.

4. Dieta.
Kleszcze nie lubią zapachu jaki wydziela ludzki organizm po spożyciu czosnku, dlatego zjedzmy przed planowanym spacerem czosnek, który zapewni nam dodatkową ochronę. Polecaną metodą jest też picie naparu z czystka, który odstrasza kleszcze. Jednak trzeba go spożywać regularnie przez dłuższy okres czasu.

5. Higiena.
Kleszcze czują nasz zapach i w ten sposób szukają potencjalnej ofiary, dlatego zadbajmy o higienę. Musimy być ostrożni z używaniem perfum, ponieważ ich zapach również może przyciągnąć kleszcze.

Profesjonalne środki na kleszcze

1. Wszystkie środki zawierające substancję czynną DEET lub ikarydynę dają nam ochronę przed kleszczami. Jest wiele dostępnych środków na kleszcze, najpopularniejsze z nich to: Bros, Off, Vaco. Wybierając preparat, zwróćmy uwagę na zawartość substancji czynnej, która wpływa na długość działania ochrony.

2. Wymienione wcześniej produkty sprawiają, że kleszcze nas nie widzą. Są jednak na rynku dostępne środki, które zabijają kleszcze. Możemy zakupić koncentrat do pryskania zawierający permetrynę, którą możemy spryskać nasze ubranie.

3. Producenci preparatów na kleszcze zadbali też o nasze podwórka. Jeśli chcemy pozbyć się kleszczy z naszego ogrodu, możemy zakupić ogrodowy oprysk na kleszcze firmy One Shot lub Target.

4. Ochronę przed niektórymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze można uzyskać dzięki szczepieniom. Obowiązkowo szczepione są osoby, które poprzez pracę są szczególnie narażone na kontakt z kleszczami.

Co zrobić po ukąszeniu przez kleszcza

1. Do usuwania kleszcza posłuż się pęsetą. Jeśli nie potrafisz wyjąć kleszcza, lepiej udaj się do lekarza ewentualnie do gabinetu kosmetycznego . Jeśli nie wyjmiesz kleszcza w całości narażasz się na poważne choroby.

2. Obserwuj miejsce ukąszenia, jeśli pojawi się rumień lub zaczerwienienie koniecznie udaj się do lekarza.

3. Przez najbliższe kilka dni obserwuj swój organizm, złe samopoczucie, osłabienie, gorączka lub jakiekolwiek inne objawy nie możesz bagatelizować, mogą one świadczyć o poważnej chorobie.

Badanie kleszcza

Jeśli chcesz spać spokojnie i nie martwić się mogącą wystąpić chorobą, możesz wysłać kleszcza do badań. Kleszcza wysyłamy na zwilżonym płatku kosmetycznym w jałowym pojemniku wraz z wypełnionym formularzem zlecenia do specjalistycznego centrum badań. Do czasu wysyłki należy przechowywać kleszcza w lodówce. Pełny panel badań to koszt około 600 zł, panel podstawowy to koszt 470 zł.

Polecamy też artykuł: Sposób na nadmierne pocenie się.