Fakty i mity o przetłuszczających się włosach

Nie zawsze to, co usłyszymy o przetłuszczających włosach jest prawdą. Może się okazać, że stosujemy się do zasad, które zamiast pomagać, pogarszają nasz stan włosów, dlatego powinniśmy upewnić się co jest prawdą, a co mitem.

10 faktów i mitów o przetłuszczających się włosach

1. Częste mycie włosów wpływa na przetłuszczanie się włosów.
Nie, jeżeli nie myjemy włosów częściej niż raz na 24 godziny, nie będzie to miało wpływu na ich przetłuszczanie. Przetrzymywanie włosów i ich nie mycie może tylko pogorszyć stan włosów i skóry głowy np. spowodować łupież.

2. Gorąco wpływa na przetłuszczanie się włosów.
Tak, gorąco powoduje pobudzanie wydzielania sebum, co za tym idzie szybsze przetłuszczanie się włosów. Dlatego nie powinniśmy myć włosów w gorącej wodzie i suszyć za pomocą gorącego strumienia powietrza. Do mycia wykorzystujmy letnią wodę, a do suszenia chłodniejsze powietrze.

3. Odziedziczenie przetłuszczania się włosów.
Tak, przetłuszczanie się włosów można odziedziczyć, bo jest ono spowodowane nadmiernym wydzielaniem sebum, które może być uwarunkowane genetycznie. Do tego dochodzą: stres, wahania hormonów, dieta, kosmetyki i wiele innych czynników.

4. Włosy tłuste mogą być suche.
Tak, mimo iż włosy nadmiernie się przetłuszczają, to mogą być suche, dlatego że przy skórze głowy wydzielane jest sebum, a nie na włosach.

5. Trwała zmniejsza wysuszanie się włosów.
Nieprawda, trwała wysusza włosy, ale nie zmniejsza wydzielania się sebum, dlatego efekt jest krótkotrwały.

6. Dowolny szampon do włosów przetłuszczających się.
Nieprawda, włosy przetłuszczające się wymagają dobrania odpowiedniego szamponu. Jeżeli szampon jest nieodpowiedni, może on powodować zwiększone wydzielanie sebum.

7. Zbyt mocne przetłuszczanie się włosów wymaga konsultacji z lekarzem.
Tak, jeżeli włosy przetłuszczają się zbyt mocno, powinniśmy odwiedzić lekarza dermatologa lub ginekologa, gdyż przetłuszczanie się włosów może mieć podłoże np. hormonalne.

8. Stosowanie odżywek i maseczek do włosów przetłuszczających się.
Tak, do włosów przetłuszczających się również stosujemy maseczki i odżywki. Jednak pamiętajmy, żeby dostosować je do naszych włosów i skóry głowy.

9. Przetłuszczanie się włosów w okresie dojrzewania.
Tak, od okresu dojrzewania dostrzegamy szybsze przetłuszczanie się włosów, gdzie w dzieciństwie nie mieliśmy z tym problemu. Może ono nasilać się podczas miesiączki, a później menopauzy.

10. Środki antykoncepcyjne zmniejszają wydzielanie sebum.
Tak i nie. Jeżeli przetłuszczanie się włosów spowodowane jest złą pracą hormonów, to możliwe jest zmniejszenie przetłuszczania się włosów w czasie zażywania dobrze dobranych środków antykoncepcyjnych.

Przeczytaj również:
Jak radzić sobie z przetłuszczającymi włosami
Jak pozbyć się łupieżu