Domowe sposoby wybielania zębów

Wybielanie zębów to kosztowny zabieg, a i tak trzeba go powtarzać. Jak mieć śnieżnobiały uśmiech bez drogich zabiegów? Jak domowymi sposobami rozjaśnić kolor zębów? O tym za chwilę w artykule, ale najpierw trochę teorii.

Dlaczego moje zęby nie są białe?

Zastanawiamy się dlaczego inni mają białe zęby, a my nie. Może to częściowo sprawa genetyki? Pamiętajmy jednak, że nasz styl życia ma wpływ na kolor zębów. To, co niszczy nasz śnieżnobiały uśmiech, to przede wszystkim: papierosy, kawa, leki, czerwone wino, czy nawet herbata. Starajmy się ograniczyć pewne produkty i zadbajmy o higienę jamy ustnej po posiłkach, a zmniejszymy osadzanie się kamienia nazębnego. Pamiętajmy, że przed wybielaniem zębów powinniśmy usunąć kamień u dentysty.

Sposoby wybielania zębów

1. Pasta i płyn wybielający.
Pierwszy, dobrze znany sposób, to pasta wybielająca, jak również płyn. Można je łączyć dla lepszych rezultatów. Taką pastę należy jednak odpowiednio dobrać do naszych zębów. Na rynku istnieje mnóstwo past i można się zgubić. Zwracamy uwagę na współczynnik ścieralności, nie może być za duży. O taką pastę możemy też zapytać naszego dentystę.

2. Roztwór sody oczyszczonej.
Ma odczyn zasadowy, więc hamuje rozwój bakterii. Daje delikatne rezultaty, dość krótkotrwałe, może jednak uszkadzać szkliwo.

3.Roztwór soli kuchennej.
Może być szkodliwa dla naszego szkliwa, dlatego nie jest aż tak dobrym środkiem wybielającym zęby.

4. Paski wybielające.
Dość chyba powszechny produkt wybielający zęby. Paski przykleja się na kilkanaście – kilkadziesiąt minut, a zabieg powtarza się przez kilka dni. Można zauważyć zmianę odcienia zębów.

5. Sok z cytryny.
Tak jak sól i soda nie jest za bardzo bezpiecznym sposobem wybielania zębów. Może powodować uszkodzenia szkliwa i nadwrażliwość.

6. Wybielacz w sztyfcie, żel.
Dostępne środki do wybielania zębów to wybielacz w sztyfcie lub żele. Zęby smaruje się lub nakłada żel. Na efekty trzeba poczekać 1-3 tygodni.

7. Węgiel leczniczy.
Do wybielania zębów można stosować węgiel leczniczy. Kupiony węgiel rozciera się w zęby. Metoda ta może rysować szkliwo zęba, zatem nie jest do końca bezpieczna dla naszych zębów.

8. Żywność.
Właściwości wybielające posiadają różne produkty spożywcze m.in. truskawki, pomarańcze, orzechy włoskie,cytryna, liść laurowy, jabłka, gruszki, ananas. Do zachowania efektu wybielonych zębów możemy stosować tzw. białą dietę, czyli produkty nie przebarwiające zębów takie jak np. produkty mleczne.

9. Gumy wybielające.
Do wybielania zębów można użyć gum wybielającym. Wystarczy kupić takie gumy i żuć ich zamiast zwykłych gum.

Kilka rad na białe zęby

Do wybielania zębów należy podchodzić ostrożnie. Domowych sposobów jest mnóstwo, ale pamiętajmy, żeby nie uszkodzić nimi szkliwa i nie spowodować nadwrażliwości zębów. Czasem warto poradzić się specjalisty w tej kwestii. Wybielanie zębów nie jest efektem na stałe, dlatego powinniśmy dbać o to, żeby efekt wybielania pozostał jak najdłużej. Poradź się swojego stomatologa czy kosmetyczki i wyglądaj lepiej.