Dobieramy mocny komputer do gier i nie tylko

Często artykuły wyboru mocnego komputera w odpowiedniej cenie stają się nieaktualne ze względu na szybki rozwój technologii, sprzętu komputerowego i oprogramowania. W tym poradniku napiszę na co warto zwrócić uwagę wybierając sprzęt czy to komputer biurowy, domowy czy sprzęt dla gracza, jednocześnie starając się, żeby wszystko było jak najdłużej ponadczasowe.

Na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt komputerowy?

Po pierwsze kwota, która nas interesuje. Możemy mieć 5000zł, a może tylko 2000zł. Wiadomo im więcej uzbieramy, tym coś lepszego można kupić. Nie jest to zasadą, gdy idziemy do pierwszego lepszego sklepu i kupujemy. Zdecydujmy jakie mamy zapotrzebowanie na sprzęt, odwiedźmy kilka sklepów w celu darmowej konsultacji doboru sprzętu komputerowego, przejrzyjmy Internet szukając cen części komputerowych i dopiero zakupujmy sprzęt.

Co jeśli się nie znamy? Mówi się, że mózgiem komputera jest procesor. Pamiętajmy jednak o innych bardzo ważnych komponentach komputerowych. Procesor odgrywa ważną rolę i tu warto się skupić i wybrać odpowiedni. Od razu odrzucamy stare modele, ale i też te najnowsze – ze względu na to, że przepłacimy za nowość. Szukamy modeli lepszych niż najczęściej kupowane w danym okresie.

Kolejną rzeczą są pamięci, zarówno do zapisu naszych danych, czyli dobry dysk, jak i pamięć RAM. Jeśli chcemy, żeby dane zapisywały się tak, by nie czekać za długo, to dysk musi być dobry. W tej chwili dyski twarde HDD już nie nadają się do szybkiej pracy przed komputerem. Dyski SSD pozwalają na ekspresowe włączenie komputera, jak i o wiele lepszą pracę. Minusem jest, że są one droższe, dlatego zazwyczaj kupujemy dysk z mniejszą ilością pamięci. Problem możemy też rozwiązać kupując dysk SSD i drugi dodatkowy HDD. Ważny jest także RAM, wybieramy taką wielkość, aby móc szybko ją rozbudować – w jednej kości i pamiętajmy, że przy włączonym komputerze zużycie RAMu do 30%, nie większe.

Co z innymi podzespołami komputerowymi? Sama płyta główna często narzuca nam ograniczenia. Wybierajmy ją z rozsądkiem i uwagą. Przykładem jest wielkość płyty, w której może nie zmieścić się np. nasze wymarzone ciche chłodzenie procesora albo mała ilość na RAM. Grafika, to już nasz wybór. Wiele procesorów posiada już swoje wbudowane grafiki zintegrowane. Obudowa komputera może okazać się cienka, co powoduje czasem wyginanie się jej i wibrację podczas pracy, co przejawia się brzęczeniem, więc na nią też warto zwrócić uwagę. Z ważnych elementów komputerowych jest także zasilacz – staramy się zostawić trochę ze swojego budżetu na lepszy zasilacz, który nie spowoduje nam żadnych spięć przy obciążeniu sprzętu.

Jaki komputer PC do gier?

Mocny, to jest najlepsza odpowiedź. Ale jaki zestaw komputerowy do grania wybrać? Tu najczęściej rozważamy - grafikę komputerową. Nie bierzemy nowości, bo tak naprawdę przy takim szybkim rozwoju informatycznym, nie ma dużego przeskoku wydajności, a cenowy – niestety jest. RAM możemy zgłębić już bardziej – zwróć uwagę na: mhz vs latency. Tak naprawdę wszystkie podzespoły można rozważać głębiej. Zwróć jeszcze uwagę na płytę główna, a każdy inny podzespół komputera możesz rozbudować. Ważne jest tylko mieć odpowiednią płytę główną i miejsce w swojej obudowie.

Cały artykuł tylko przybliża spojrzenie na dobór sprzętu. W dzisiejszych czasach posiadamy Internet i warto sobie porównywać części komputerowe. Czy to jest komputer dla gracza do 3000zł czy 2000zł, czy jakikolwiek inny, to warto, żeby był to nasz świadomy wybór. To co mnie zaciekawiło, to filmik z eksperymentalnym złożeniem komputera do gier za 500zł: https://www.dobreprogramy.pl/Eksperyment-skladamy-komputer-do-grania-za-500-zl.-Czy-to-mozliwe,Wideo,78249.html – ciekawe i kto by pomyślał, że nawet jeśli nie mamy pieniędzy, to da się zagrać.